Tekst o istraživačima Univerziteta Singidunum u Večernjim novostima

Dnevni list "Večernje novosti" objavio je u svom štampanom izdanju i na portalu tekst pod nazivom "Pametno" ogledalo za bolje raspoloženje o istraživanjima docenata Tehničkog fakulteta Univerziteta Singidunum.

Prenosimo tekst u celosti:

UZ "pametne" telefone, automobile, kuće, uskoro će se pojaviti i - "pametno" ogledalo. Tim istraživača Univerziteta "Singidunum" koji se bave hardverom i softverom napravio je platformu koja ljudima, dok se ogledaju u ogledalu, može da popravlja raspoloženje, a da oni toga čak neće ni biti svesni.

Pametno ogledalo

Valjevac, docent na "Singidunumu", dr Marko Tanasković, kaže da je u svetu elektronike napravljen ogroman broj senzora, koji mogu da snimaju i prate sve fiziološke pokazatelje čoveka i da ih prenose na internet. Sakupljaju se i koriste sve informacije o zdravlju, te se daju saveti kako da se ono sačuva. Slično je i sa emocijama, koje na osnovu izraza lica, ili govora, mogu da se sa velikom verovatnoćom prepoznaju.

- Osmislili smo ogledalo koje je istovremeno i monitor - objašnjava Tanasković. - Opremljeno je kamerom koja na osnovu implementiranih algoritama analizira kakvo je raspoloženje osobe ispred ogledala. Ideja je da pokušamo da ljudima svakog jutra pomoću "pametnog" ogledala emitujemo određene audio-vizuelne sadržaje, te da vidimo koji od njih može da im popravi raspoloženje. Ova platforma može da bude veoma značajna za psihijatre i psihologe, jer može da generiše ogroman broj podataka, koje mogu da koriste u analizama i studijama, da shvate šta se dešava sa ljudskim ponašanjem, kako se ono menja u skladu sa emocijama.

Tanasković smatra da bi "pametno" ogledalo moglo da bude jedan od načina za lečenje depresije. Ističe da sve što se na društvenim mrežama događa može depresiju da pojača, ali i da je - leči.

- Postoje specijalne, veoma efikasne kompjuterske igrice za lečenje depresije, ali i društvene mreže za ljude sa tim zdravstvenim problemom koje takođe daju rezultate - kaže Tanasković. - Verujemo da je upravljanje emocijama moguće. Da ćemo moći da ih popravljamo, a ako se to ne postigne, sigurno će biti sakupljane dragocene informacije koje bi mogle da pomognu lekarima. Informatički stručnjaci nisu, naravno, lekari, već pokušavaju da pomognu ljudima, da im poprave raspoloženje, pogotovo što je depresija jedan od najvećih problema današnjice.

SVE INFORMACIJE NA JEDNOM MESTU

- Kada se korisnik ujutru umiva, ili pere zube, umesto na televiziji, sve neophodne servisne informacije moći će da vidi čim ustane, na "pametnom" ogledalu - kaže Tanasković. - Tako će, između ostalog, imati osnovne podatke o danu koji je pred njim, vremenskoj prognozi, temperaturi, gde je saobraćajna gužva, o radovima na putu, koje ga obaveze očekuju... Tako nešto je neophodno, jer živimo u dobu koje stručnjaci zovu četvrtom industrijskom revolucijom. Danas svetom vladaju sajber-fizički sistemi, međusobno povezani u virtuelnom prostoru putem interneta.

Novinar: Branko Puzović